Answer:
Total cost= $140,800
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Beginning inventory= 1,640 pounds
Required production:
January= 4,100 units
February= 5,600 units
2 pounds of raw materials are needed for each unit, and the estimated cost per pound is $6.
Management desires an ending inventory equal to 20% of next month’s materials requirements.
First, we will determine the required direct material pounds for January:
Budgeted direct material:
Sales= 4,100*2= 8,200 pounds
Ending inventory= (5,600*2)*0.20= 2,240
Beginning inventory= (1,640)
Total= 8,800
Total cost= 8,800*16= $140,800