63.0k views
4 votes
12 fluid ounces of shampoo for $2.76? Find each unit price

2 Answers

4 votes

Answer:

The unit price is 23 cents

Explanation:

2.76÷12=0.23

User Niels De Bruin
by
5.1k points
1 vote

Answer:

$.23 per ounce

Explanation:

Take the dollars and divide by the ounces

$2.76/12 ounces

$.23 per ounce

User Michael Shimmins
by
5.4k points