Answer:
62.8m
Explanation:
C = 20pi m or approximately 62.8 m
The circumference is given by
C = 2*pi*r
= 2* pi *10
= 20 pi
We can approximate pi by 3.14
= 20*3.14
62.8
7.9m questions
10.5m answers