43.3k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $3.15 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User Datum Geek
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$9.45

Explanation:

3.15 divide by 4

=0.7875 times 5

=$9.45

User Ad Absurdum
by
7.6k points
1 vote

Answer:

9.45 per dozen

Explanation:

3.15/4 = x/12

Cross Multiply

4x = 37.8

Divide both sides by 4

x=9.45

9.45 per dozen

User Stofl
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories