12.5k views
2 votes
Can someone answer this math question

Can someone answer this math question-example-1
User Cmdematos
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

13 notepads were sold, and each at the price: $2.05

Explanation:

Notice that in order to obtain a price per unit larger than $2 and at the same time smaller than $3, the total in sales $26.65 has to be divided by whole numbers between 9 and 13 inclusive. Any other whole number smaller than 9 will give a price per unit larger than $3. And any whole number larger than 13 will give a price per unit smaller than $2.

As we divide $26.65 by 9, 10, 11, 12, and 13, we obtain:

$26.65/9 = $2.9611111...

$26.65/10 = $2.665

$26.65/11 = $2.4227272...

$26.65/12 = $2.22083333...

$26.65/13 = $2.05

We notice then that the only quotient that gives a value representing exact cents (and not something smaller than a cent) is the last one (the division by 13).

This tells us that 13 notepads were sold at a price of $2.05 each

User Kopylov
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories