114k views
4 votes
Josh’s Manufacturing Company reported fixed manufacturing overhead of $2,500,000, and 2,600,000 total units. The variable manufacturing costs were $1.50 per unit. What is the cost per unit using absorption costing?

User Rangoric
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

Given: Fixed manufacturing overhead = $2500000.

Total number of unit= 2600000.

The variable manufacturing costs= $1.50 per unit.

First finding the cost per unit of manufacturing overhead.

Cost per unit of manufacturing overhead=
(Fixed\ manufacturing\ overhead)/(Total\ number\ of\ units)

⇒ Cost per unit of manufacturing overhead=
(2500000)/(2600000)

Cost per unit of manufacturing overhead= $0.96154

Next finding the cost per units using absorption costing.

Cost per unit=
Per\ unit\ variable\ manufacturing\ cost - Per\ unit\ cost\ of\ fixed\ manufacturing\ overhead⇒ Cost per unit=
\$ 1.50 -\$ 0.96154

∴ Cost per unit=
0.5384 \approx \$0.54

Hence, $0.54 is the cost per unit using absorption costing.

User MatPag
by
5.7k points