Answer:
We'll have 8.0 moles Fe3O4 and 4.0 moles CO2
Step-by-step explanation:
Step 1: data given
Number of moles Fe2O3 = 12.0 moles
Number of moles CO = 12.0 moles
Step 2: The balanced equation
3Fe2O3 +CO → 2Fe3O4 + CO2
Step 3: Calculate the limiting reactant
For 3 moles Fe2O3 we need 1 mol CO to produce 2 moles Fe3O4 and 1 mol CO2
Fe2O3 is the limiting reactant. It will completely be consumed (12.0 moles).
CO is in excess. There will react 12.0 / 3 = 4.0 moles
There will remain 12.0 - 4.0 = 8.0 moles
Step 4: Calculate moles products
For 3 moles Fe2O3 we need 1 mol CO to produce 2 moles Fe3O4 and 1 mol CO2
For 12.0 moles Fe2O3 we'll have 2/3 * 12.0 = 8.0 moles Fe3O4
For 12.0 moles Fe2O3 we'll have 12.0 / 3 = 4.0 moles CO2
We'll have 8.0 moles Fe3O4 and 4.0 moles CO2