89.5k views
4 votes
A repair company’s charge for repairing a certain type of copy machine fits the model y = 47.38 + 0.617x where y is the number of dollars charged and x is the number of minutes the repair person is on the job. How many minutes would it take for the cost of repair to reach $70?

User YeRuizhi
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: 36.66min

Explanation:

y = 47.38 + 0.617x

where y is the number of dollars

x is the number of minutes on the job

Given a value of y = $70, then

We substitute y = $70 in the equation.

70 = 47.38 + 0.617x

22.62 = 0.617x

X = 22.62/0.617 = 36.66min

User Alex Price
by
6.5k points