We see here that $1 will buy 5 ounces of ground turkey.
To find out how much $1 will buy, we can set up a proportion using the given information.
We know that $8 buys 40 ounces of ground turkey. Let's set up the proportion:
$8/40 ounces = $1/x ounces
To solve the proportion, we can cross-multiply:
$8 × x ounces = 40 ounces * $1
Simplifying further:
$8x = $40
To isolate x (the number of ounces that $1 will buy), we can divide both sides of the equation by $8:
x = $40 / $8
x = 5 ounces
Therefore, $1 will buy 5 ounces of ground turkey.
Alternatively, we can set up a ratio using the given information:
$8 for 40 ounces
To find out how much $1 will buy, we can find the unit price:
Unit price = Total cost / Total quantity
Unit price = $8 / 40 ounce
Unit price = $0.20 per ounce
Since $1 is equal to 100 cents, we can divide $1 by the unit price:
$1 / $0.20 per ounce = 5 ounces
Therefore, $1 will buy 5 ounces of ground turkey.
Complete question:
$8 buys 40 ounces of ground turkey, how much will $1 buy?