216k views
0 votes
$8 buys 40 ounces of ground turkey

User Vyachez
by
5.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

idk

Explanation:

User Gaku Ueda
by
4.7k points
7 votes

We see here that $1 will buy 5 ounces of ground turkey.

To find out how much $1 will buy, we can set up a proportion using the given information.

We know that $8 buys 40 ounces of ground turkey. Let's set up the proportion:

$8/40 ounces = $1/x ounces

To solve the proportion, we can cross-multiply:

$8 × x ounces = 40 ounces * $1

Simplifying further:

$8x = $40

To isolate x (the number of ounces that $1 will buy), we can divide both sides of the equation by $8:

x = $40 / $8

x = 5 ounces

Therefore, $1 will buy 5 ounces of ground turkey.

Alternatively, we can set up a ratio using the given information:

$8 for 40 ounces

To find out how much $1 will buy, we can find the unit price:

Unit price = Total cost / Total quantity

Unit price = $8 / 40 ounce

Unit price = $0.20 per ounce

Since $1 is equal to 100 cents, we can divide $1 by the unit price:

$1 / $0.20 per ounce = 5 ounces

Therefore, $1 will buy 5 ounces of ground turkey.

Complete question:

$8 buys 40 ounces of ground turkey, how much will $1 buy?

User SansSpoon
by
5.3k points