Answer:
a) 0.014N
b) 0.069N
c) 22 seconds
Step-by-step explanation:
We are given:
t = 49 seconds

let's take

a) At terminal speed, net force will be zero.
Therefore,


2. Since 5 coffee filters were dropped, we assume the gravity force and mass will increase by 5, so we have:

= 0.069N
3. At terminal velocity, drag force will be a function of V²
Therefore,

Terminal velocity will now be

We are told it takes 49 seconds for 1 filter to hit the ground, thus for 5 filters to hit the grround we have:

= 21.9 => 22 seconds
It will take approximately 22 seconds for a stack of 5 filters to hit the ground