64.5k views
1 vote
The wheels of a wagon can be approximated as the combination of a thin outer hoop, of radius r h = 0.262 m and mass 5.46 kg , and two thin crossed rods of mass 8.66 kg each. A farmer would like to replace his wheels with uniform disks t d = 0.0525 m thick, made out of a material with a density of 5530 kg per cubic meter. If the new wheel is to have the same moment of inertia about its center as the old wheel about its center, what should the radius of the disk be?

2 Answers

7 votes

Answer:

0.136m

Step-by-step explanation:

Given

rh = 0.262m

m1 = 5.46 kg

m2 = 8.66 kg

td = 0.0525m

density, ρ= 5530 kg/m³

Calculating the moment of inertia of the new disk;

M1 = m1r²

M1 = 5.46 * 0.262²

M1 = 0.375 kg·m²

Calculating the moment of inertia of the rod

M2 = m2r²

M2 = 8.66 * (2 * 0.262)²/12

M2 = 0.198 kg·m²

Moment of inertia of the old wheel;

M3 = M1 * M2

M3 = 0.375 + 2 * 0.198

M3 = 0.771 kg·m²

Calculating Moment of Inertia of the disk

M4 = mr²/2

To get the mass of the disk, W

We'll need to calculate the mass from its volume V and density ρ

m = V * ρ

Where V = Area * Thickness

m = Area * Thickness * ρ

m = πr² * 0.0525 * ρ

m = 0.525ρπr²

So, M4 = 0.525ρπr² * r²/2

M4 = 0.2625ρπr⁴/2

Solving for r

r⁴ = M4/0.2625ρπ

M4 must equal M3 = 0.771

So, r⁴ = 0.771/0.2625ρπ/2

r⁴ = 0.771/(0.2625 * 5530 * 3.14/2)

r⁴ = 0.000338298667044

r = (0.000338298667044)^¼

r = 0.135620415830572

r = 0.136m --- Approximately

User Yazfield
by
7.1k points
4 votes

Answer: 0.203m

Step-by-step explanation:

Given;

M1 = 5.46kg

R1 = 0.262m

M2 = 8.66kg

Tdisk (H) = 0.0525m

Density of disk (P3) = 5530kg/m^3

Mass of disk (M3)= ?

R3 = ?

Let Moment of inertia for new disk be Id and moment of inertia for old wheel be Iw.

Iw = Id .........(*)

Step 1: calculating moment of inertia for the old wheel.

Iw = Ihoop + 2* Irod............(**)

Ihoop = M1 * R1^2

= 5.46 * 0.262^2.

= 0.375kg.m^2 ................(1)

Irod = M2* L2^2/12

Where L2 = 2*R2 = 2*0.262 = 0.524m

Irod = 8.66 * 0.524^2/12 = 0.1981kg.m^2 ..............(2)

Substituting (1) & (2) into (**) we have;

Iw = 0.375 + (2*0.1981) = 0.7712kg.m^2.................(3)

step 2: Calculating moment of inertia for new disk.

Id = M3*R3^2/2 ..............(4)

Mass M3 of the disk can be derive from the density M3 = V*P3.......(5)

Where V = ΠR3^2*H .......(6)

Substitute (6) into (5) we have

M3 = (ΠR3^2*H)*P3

M3 = (ΠR3^2*0.0525)*P3.........(7)

Substitute M3 into (4) we have;

Id = [(ΠR3^2*0.0525)*P3]*R3^2/2

Id = ΠR3^4 * 0.0525 * 5530/2

Step 3: Solving for R3, the radius of disk.

R3^4 = 2Id/3.142*0.0525*5530

Since Id = Iw from (*)

R3 = [(2*0.7712)/(3.142*0.0525*5530)]^(1/4)

R3 = 0.203m

User Brian Sanchez
by
7.0k points