Answer:
Solution is 0.018 M
Step-by-step explanation:
Molarity → moles of solute in 1L of solution
A typical sort of concentration, the most common.
Solute: 9 moles
Volume of solution: 500 mL
We convert the volume from mL to L → 500 mL . 1L / 1000 mL = 0.5L
Molarity (mol/L) = 9 mol / 0.5L = 0.018 M