152k views
14 votes
Laura paid $12.16 for a 4.07-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $14.99 for a 5.11-pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

HELP PLEASE ASAP!!!!

Laura paid $12.16 for a 4.07-pound bag of shrimp at one store. The following week-example-1

1 Answer

10 votes

Answer:

3

2.9

the 5.11 pound bag is a better buy

Explanation:

User Ustaman Sangat
by
6.8k points