Answer:
Force = 1400N
Displacement = 2.5 m
work done = F×D
=1400×2.5
= 3500 joule
Answer: W = 3500 J
Explanation: Work is the product of the amount of force and the perpendicular distance or W = Fd.
W = Fd
= 1400 N ( 2.5 m )
= 3500 J
7.8m questions
10.5m answers