Answer:
The wavelength of radiation = 8.2 x 10⁻⁵
Step-by-step explanation:
by the formula
v x λ = C
v = frequency
λ = wavelength
C = speed of light (3 x 10⁸ m/s)
λ = C / v
λ = 3 x 10⁸ / 3.68 x
λ = 8.2 x 10⁻⁵
7.8m questions
10.5m answers