55.8k views
3 votes
Cali has been riding her bicycle at a speed of 15mph for 48 miles. How long has she been riding?

User Gpbl
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

Time = Distance / speed.

Time = 48 miles / 15 miles per hour

Time = 3.2 hours = 3 hours and 12 minutes.

User Dror Harari
by
6.9k points