45.9k views
5 votes
Plz help meeeeeee and plz show the work I have been stuck on this for hours

Plz help meeeeeee and plz show the work I have been stuck on this for hours-example-1
User Jts
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

Bryson bought
2(3)/(4) pounds of veggie burgers for $8.80.

Part A) What is the unit price per pound of the veggie burgers? Show your work

Answer:

Total pounds of veggie burgers
=2(3)/(4)=(11)/(4)

Cost of
2(3)/(4) pounds of burgers = $8.80

The unit price per pound of the veggie burgers:


=8.80\:/ (11)/(4)


=(8.8)/(1)/ (11)/(4)


\mathrm{Apply\:rule}\:(a)/(1)=a


=8.8* (4)/(11)


=(4* \:8.8)/(11)


=(35.2)/(11)


=3.2

Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2

Part B) There are 16 ounces in a pound. What is the unit price ounce of the veggie burgers.

Total pounds of veggie burgers
=2(3)/(4)=(11)/(4)

Cost of
2(3)/(4) pounds of burgers = $8.80

Total number of ounces in a pound = 16

Total number of ounces in
2(3)/(4) pounds
=(11)/(4)* \:16=44

The unit price per ounce of the veggie burgers:


=(8.8)/(44)


=0.2

Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $0.2

Part C) At that unit price, what is the price for
4(1)/(2) pounds of veggie burgers? Show your work.

As the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2

The price for
4(1)/(2) pounds of veggie burgers:


=4(1)/(2)* 3.2


\mathrm{Convert\:mixed\:numbers\:to\:improper\:fractions}:\quad 4(1)/(2)=(9)/(2)


=(9)/(2)* \:3.2


\mathrm{Multiply\:fractions}:\quad \:a* (b)/(c)=(a\:* \:b)/(c)


=(9* \:3.2)/(2)


=(28.8)/(2)


=14.4

Therefore, the price for
4(1)/(2) pounds of veggie burgers will be: $14.4

User Cheetah Felidae
by
6.6k points