Bryson bought
pounds of veggie burgers for $8.80.
Part A) What is the unit price per pound of the veggie burgers? Show your work
Answer:
Total pounds of veggie burgers

Cost of
pounds of burgers = $8.80
The unit price per pound of the veggie burgers:







Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2
Part B) There are 16 ounces in a pound. What is the unit price ounce of the veggie burgers.
Total pounds of veggie burgers

Cost of
pounds of burgers = $8.80
Total number of ounces in a pound = 16
Total number of ounces in
pounds

The unit price per ounce of the veggie burgers:


Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $0.2
Part C) At that unit price, what is the price for
pounds of veggie burgers? Show your work.
As the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2
The price for
pounds of veggie burgers:







Therefore, the price for
pounds of veggie burgers will be: $14.4