145k views
4 votes
Brand a is sold in 3 lb packages for $5.75. Brand b is sold in 33 Ounces packages for $2.64.which package has a smaller cost per ounces?

User RealMan
by
4.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

Brand b is already in a measure of ounces, but Brand a is in pounds. We need to convert that number of pounds to number of ounces. There are 16 ounces in a single pound, so in 3 pounds, there are 48 ounces. Finding the cost per ounce now is easy:

5.75/48 = .12 cents per ounce

2.64/33 = .08 cents per ounce

Brand b is cheaper per ounce

User Dmitry Dzygin
by
5.0k points