Answer:
Explanation:
Brand b is already in a measure of ounces, but Brand a is in pounds. We need to convert that number of pounds to number of ounces. There are 16 ounces in a single pound, so in 3 pounds, there are 48 ounces. Finding the cost per ounce now is easy:
5.75/48 = .12 cents per ounce
2.64/33 = .08 cents per ounce
Brand b is cheaper per ounce