198k views
5 votes
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of

granola in each box. What is the unit price in dollars per pound?

User Matti
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

4.5/2 which is 2.25

Explanation:

User Reza
by
5.0k points
5 votes

Answer:

$2.99

Explanation:

so for one box of granola it costs (12 ounces)

2 boxes ($4.50) would be 24 ounces.

24/16

there are 16 ounces in a pound, so you get 1.5 pounds of granola when you buy two boxes.

1.5/2

in one box, you would be getting .75 pound of granola and it would cost $2.25 (4.5/2)

we need to find the price for one single pound of granola.

1/.75 = 1.33

so .75 x 1.33333333 (1.333333) would equal 1 pound. to get the unit price we can do the same thing to the price, so, 2.25 x 1.33 = about $2.99

User Tiberiu
by
5.3k points