80.0k views
3 votes
An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $6,170,000 and will be sold for $1,370,000 at the end of the project. If the tax rate is 30 percent, what is the aftertax salvage value of the asset?

1 Answer

4 votes

Answer:

After tax salvage value $1,278,852.8‬

Step-by-step explanation:

MARCS five years class:

after four years we will have depreicate:

0.2 + 0.32 + 0.192 + 0.1152 = 0,8272‬

(Data from the attached MACRS)

tax basis of the asset:

6,170,000 x ( 1 - 0.8272) = 1.066.176‬

We will be taxed for the difference between the basis and the salvage value:

1,370,000 - 1,066,176 = 303,824‬ taxable gain:

303,824 x 30% = 91,147.2

After tax salvage value:

salvage valeu - income tax expense

1,370,000 - 91,147.2 = 1,278,852.8‬

An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class for tax purposes-example-1
User David Faber
by
7.4k points