59.7k views
4 votes
A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate?

User Monobono
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.74 cents each unit piece

Explanation:

2.22 ÷ 3 = 0.74

User Damien Dotta
by
5.3k points
2 votes

Answer:

$0.74

Explanation:

unit rate = Total price/No. of items


=(2.22)/(3)=0.74

User Cnorthfield
by
4.9k points