Answer:
Final velocity will be 7.31 m/sec
Step-by-step explanation:
We have given applied force F = 150 N
Mass of the object m = 11 KG
Distance traveled by the object s = 2.5 m
Coefficient of kinetic friction

Acceleration due to gravity

So frictional force applied on the object

So net force = 150-32.34 = 117.66 N
As work done us equal to

So work done =

Now according to work energy theorem work done is equal to change in kinetic energy
So


v =7.31 m/sec
So velocity final velocity will be 7.31 m/sec