232k views
2 votes
Help with these problems

Help with these problems-example-1
User PaRsH
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1. $2,150

2. $260 or 7.2%

3. 25.5 months

4. $600 or 25%

5(A). $124.25 monthly

5(B). $5,885 monthly

5(C). $150 monthly

5(D) $399,320.16

Explanation:

1. 8,600 x 0.25 = 2,150

2. 3,600 - 500 = 3,100

140 x 24(months) = 3,360

3,360 - 3,100 = 260

(if you u need a percentage)

260 (divided by) 3,600 = 7.2%

3. 6,400 (divied by) 250 = 25.5

4. 125 x 24(months). = 3,000

3,000 - 2,400 = 600

(if you u need a percentage)

600 (divided by) 2,400 = .25 = 25%

5(A) 7,000 (divided by) 60(months) = 116.67(rounded)

116.67 x 0.065 = 7.58

116.67 + 7.58 = 124.25

5(B). 55,000 (divide by) 10 = 5,500

5,500 x .07 = 385

5,500 + 385 = 5,885

5(C). 3,600 (divded by) 24)months = 150

5(D) 9,092.16 x 0.085 = 772.83

9,092 - 772.83 = 8,319

8,319 x 48(months) = 399,320.16

User Mikeesouth
by
4.2k points