232k views
2 votes
Help with these problems

Help with these problems-example-1
User PaRsH
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1. $2,150

2. $260 or 7.2%

3. 25.5 months

4. $600 or 25%

5(A). $124.25 monthly

5(B). $5,885 monthly

5(C). $150 monthly

5(D) $399,320.16

Explanation:

1. 8,600 x 0.25 = 2,150

2. 3,600 - 500 = 3,100

140 x 24(months) = 3,360

3,360 - 3,100 = 260

(if you u need a percentage)

260 (divided by) 3,600 = 7.2%

3. 6,400 (divied by) 250 = 25.5

4. 125 x 24(months). = 3,000

3,000 - 2,400 = 600

(if you u need a percentage)

600 (divided by) 2,400 = .25 = 25%

5(A) 7,000 (divided by) 60(months) = 116.67(rounded)

116.67 x 0.065 = 7.58

116.67 + 7.58 = 124.25

5(B). 55,000 (divide by) 10 = 5,500

5,500 x .07 = 385

5,500 + 385 = 5,885

5(C). 3,600 (divded by) 24)months = 150

5(D) 9,092.16 x 0.085 = 772.83

9,092 - 772.83 = 8,319

8,319 x 48(months) = 399,320.16

User Mikeesouth
by
7.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories