5.3k views
1 vote
A spherical balloon currently has a radius of 19cm. If the radius is still growing at a rate of 5cm or minute, at what rate is air being pumped into the balloon

User Varantir
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

22670.8 cm³/min

Explanation:

Given:

Radius of the balloon at a certain time (r) = 19 cm

Rate of growth of radius is,
(dr)/(dt)=5\ cm/min

The rate at which the air is pumped in the balloon can be calculated by finding the rate of increase in the volume of the balloon.

So, first we find the volume of the sphere in terms of 'r'. As the balloon is spherical in shape, the volume of the balloon is equal to the volume of a sphere. Therefore,

Volume of balloon is given as:


V=(4)/(3)\pi r^3

Now, rate of increase of volume is obtained by differentiating both sides of the equation with respect to time 't'.

Differentiating both sides with respect to time 't', we get:


(dV)/(dt)=(d)/(dt)((4)/(3)\pi r^3)\\\\(dV)/(dt)=(4\pi)/(3)(3r^2)((dr)/(dt))\\\\(dV)/(dt)=4\pi r^2((dr)/(dt))

Now, plug in 19 cm for 'r', 5 cm per minute for
(dr)/(dt) and solve for
(dV)/(dt). This gives,


(dV)/(dt)=4\pi (19 cm)^2(5\ cm/min)\\\\(dV)/(dt)=4* 3.14* 361* 5\ cm^3/min\\\\(dV)/(dt)=22670.8\ cm^3/min

Therefore, the rate at which the air is being pumped into the balloon is 22670.8 cm³/min.

User Evan
by
7.7k points