Answer:
A) For the proton field, B = 4.53 * 10^-3 T
B) For the electron field, B = - 2.47 * 10^-6 T
Step-by-step explanation:
V = 0.725kV = 725V
KE gained by proton (charge +e) = eV (J)
KE = (1.60 * 10^-19 C)(725.0 J/C) = 1.16 * 10^-16 J
KE = ½ mv²
v² = 2.KE/mp .. (mp = mass of proton)
v = √[2.(1.16* 10^-16J)/(1.67 * 10^-27 kg)] = 3.73 * 10^5 m/s
A) For the curved path equate centripetal and magnetic force
mv²/R = Bqv
B = mv/Rq
Diameter of the arc = 1.72m
Radius of the arc = 1.72/2 = 0.86m
Mass of the proton = 1.67 * 10^-27 kg
q = 1.60 * 10^-19 C
B = (1.67 * 10^-27 kg)(3.73 * 10^5 m/s) / (0.86m)(1.60 * 10^-19 C)
B = 4.53 * 10^-3 T
B) For the electrons
R = 0.86m
Mass of the electron = 9.10 * 10^-31 kg
q = -1.60 * 10^-19 C
B = mv/Rq = (9.10^-31 kg)(3.73^5 m/s) / (0.86m)(-1.60 * 10^-19 C)
B = - 2.47 * 10^-6 T (opposite direction to proton field)