126k views
2 votes
a soda and a hamburger cost $20 at a restaurant. The hamburger costs $10 more than the soda. Find the price of each.

2 Answers

1 vote

Answer:

$10 each

Explanation:

Soda + Hamburger = $20

Hamburger = Soda + $10

$20 ÷ 2 items = $10 each

Check: $10 + $10 = $20

User Franco Rabaglia
by
4.5k points
4 votes

Answer:

Soda cost $5

Hamburger cost $15

Explanation:

Let the price of soda be A and that of hamburger be B

From the question,a soda and hamburger cost $20 at a restaurant.

That’s

A + B = $20

Also,the hamburger costs $10 more than the soda

That’s

B = A + $10

We now have two equations

Equation 1 : A + B = 20

Equation 2: B = A + 10

Now substitute A + 10 for B in equation 1.

We have

A + A + 10= 20

2A + 10 = 20

Subtract 10 from both sides

2A + 10 - 10 = 20 - 10

2A = 10

Divide both sides by 2

A = 10/2

A = 5

A soda cost $5

Now substitute 5 For A in equation 2 to get B

B = 10 + A

B = 10 + 5

B = 15

B = $15

A soda cost $5 while the hamburger cost $15

User Pensum
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.