37.2k views
2 votes
A company had 158 million shares outstanding at the beginning of the year 2012. On February 2, 2012, the company issued an additional 30 million shares to the market at a price of $50, while the market price per share was $50. The resulting price per share after new issuance will be____________.

User Kavare
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

The resulting price per share after new issuance will be $50

Solution:

Values:

Company shares = 158 million shares

Additional shares = 30 million shares

Market price = $50 per share

Evaluating:

Total value of equity prior to issue = Company shares * Market price

= 158 million * 50

= $7.9 billion

Value of share issue = Additional shares * Market price

= 30 million * 50

= $1.5 billion

Total value of equity after share issue = Total value of equity prior to issue + Value of share issue

= 7.9 billion + 1.5 billion

= $9.4 billion

Shares outstanding after share issue = Company shares + Additional shares

= 158 million + 30 million

= 188 million

Price per share after issue =
(Total value of equity after share issue)/(Shares outstanding after share issue)

=
(9.4 billion)/(188 million)

= $50

User Shinil
by
6.7k points