The height of the ball would be 4.32 m
Step-by-step explanation:
Given-
Distance from the ball, s = 17.5 m
Angle of projection, θ = 22.5°
Initial speed, u = 24.5 m/s
Height, h = ?
Let t be the time taken.
Horizontal speed,
= u cosθ
= 24.5 * cos 22.5°
= 24.5 * 0.924
= 22.64 m/s
Vertical velocity,
= u sinθ
= 24.5 * sin 22.5°
= 24.5 * 0.383
= 9.38 m/s
We know,


To calculate the height:



Therefore, height of the ball would be 4.32 m