137k views
1 vote
A chemist prepares a solution of sodium nitrate (NaNO3) by measuring out 286. umol of sodium nitrate into a 450. mL volumetric flask and filling the flask to the mark with water.Calculate the concentration in mmol/L of the chemist's sodium nitrate solution.

1 Answer

4 votes

Answer:

Concentration of sodium nitrate solution is 0.636 mmol/L

Step-by-step explanation:

We know,
1micromol=1* 10^(-3)mmol

So,
286.micromol=(286.* 10^(-3))mmol=0.286mmol

Concentration in mmol/L is defined as number of mmol of solute dissolved in 1000 mL of solution

Here solute is
NaNO_(3)

Total volume of solution = Total volume of volumetric flask = 450. mL

Hence concentration of
NaNO_(3) solution =
(0.286mmol)/(450.mL)* 1000=0.636mmol/L

So, concentration of sodium nitrate solution is 0.636 mmol/L

User Shaya
by
6.8k points