15.8k views
2 votes
A 0.9679-g sample containing dimethylphthalate, (194.19 g/mol), and unreactive species was refluxed with 50.00 mL of 0.1215 M to hydrolyze the ester groups (this process is called saponification).

C6H4(COOCH3)2 + 2OH----->> C6H4(COO)-2 + H2O

After the reaction was complete, the excess NaOH was back titrated with 32.25mL of 0.1251M HCl. Calculate the percentage of dimethylphthalate in the sample.

1 Answer

3 votes

Answer:

20.44% is the percentage of dimethylphthalate in the sample.

Step-by-step explanation:

Molarity of NaOH =
M_1=0.1215 M

Volume of NaOH consumed in back titration =
V_1=?

Molarity of HCl =
M_2=0.1251 M

Volume of HCl =
V_2=32.25 ml


M_1V_1=M_2V_2


V_1=(M_2V_2)/(M_1)=(0.1251 M * 50.0 mL)/(0.1215 M)


V_1=33.21 mL

Volume of NaOH used in hydrolysis of ester = 50.00 mL - 33.21 mL = 16.79 mL[/tex]

Moles of NaOH in 16.79 ml of 0.1215 M solution : n

Volume of solution = 16.79 mL = 0.01679 L ( 1mL=0.001 L)


n=0.1215 M* 0.01679 L =0.002040 mol

1 mole of NaOH has 1 mole of hydroxide ions than 0.002040 moles of NaOH will have :

1 × 0.002040 mol = 0.002040 mol of hydroxide ions

Moles of hydroxide ions = 0.002040 mol


C_6H_4(COOCH_3)_2 + 2OH^-\rightarrow C_6H_4(COO)^(2-) + 2H_2O

According to reaction, 2 moles of hydroxide ion reacts with 1 mole of dimethylphthalate , then 0.002040 moles of hydroxide ion swill react with ;


(1)/(2)* 0.002040 mol=0.001020 mol of dimethylphthalate

Mass of 0.001020 moles of dimethylphthalate :

194 g/mol × 0.001020 mol = 0.1979 g

Mass of sample = 0.9679 g

Mass of dimethylphthalate = 0.1979 g

Percentage of dimethylphthalate in sample;


=(0.1979 g)/(0.9679 g)* 100=20.44\%

20.44% is the percentage of dimethylphthalate in the sample.

User ErnieStings
by
7.3k points