11.3k views
5 votes
A store sells 6 T-shirts for $57.72. What is the unit cost per T-shirt?

A $0.10
B. $8.25
C. $51.72
D. $9.62

1 Answer

5 votes

Answer:

D. $9.62

Explanation:

To get the answer you need to divide $57.72 by 6 and you get $9.62.

User Johny Kumar
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories