Answer:
273.84 Torr
Given
Carbon disulfide = CS2
Carbon tetrachloride = CCL4
CS2 Partial Pressure = 360 Torr
CCL4 Partial Pressure = 99.8 Torr
Grams of CS2 and CCL4 = 50g each
Molar Mass of CS2 = 76.139 g/mol
Molar Mass of CCL4 = 153.82 g/mol
Calculating Moles of both substance...
The molar fraction is calculated by dividing the grams by the molar mass to get moles of each substance
Moles of CS2 = 50g/76.139g/mol
= 0.6567 mol
Moles of CCL4 = 50g/153.82g/mol
= 0.3251 mol
Total = 0.6567 + 0.3251 = 0.9818
Then, we find the Mole fraction of each substance.
Mole Fraction of CS2 = 0.6567/0.9818
= 0.6689
Mole fraction CCL4 = 0.3251/0.9818
= 0.3311
Vapour Pressure of Solution is calculated by
Mole fraction CS2 * Partial pressure CS2 +Mole fraction CCL4 * Partial pressure CCL4
Vapour Pressure = 0.6689 * 360 + 0.3311 * 99.8
= 240.80 + 33.04
= 273.84 Torr
= atm