197k views
5 votes
Many economists view a 3% annual inflation rate as "acceptable". Assuming a 3% annual increase in the price of automobiles, how much will a new Suburban cost you 5 years from now, if today's price is $38,000?

User Feby
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

suburban cost = 44052.41

Step-by-step explanation:

given data

annual inflation rate = 3%

time = 5 year

today's price = $38,000

to find out

suburban cost

solution

we get here suburban cost that is

suburban cost = today's price ×
(1+r)^(t) .................1

put here value and we get

suburban cost = $38,000 ×
(1+0.03)^(5)

suburban cost = 44052.41

User Kevinosaurio
by
7.1k points