Answer:
$ 7.6
Step-by-step explanation:
Break-even point refers to when total sales is equal to total expenses.
Net income made at break even point is zero meaning sales = fixed cost + variable cost
fixed cost per units = $349,600 / 115,000 units = $ 3.04
variable cost per unit = $ 4.56
Jefferson charged per unit = $ 3.04 + $ 4.56 = $ 7.6 per unit