111k views
1 vote
A mixture of He, Ne and Ar has a total pressure of 0.80 atm and is found to contain 0.55 mol He, 0.94 mol Ne and 0.35 mol Ar. What is the partial pressure (in atm) of each gas?

User Narea
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Partial pressure He = 0.239 atm

Partial pressure Ne = 0.409 atm

Partial pressure Ar = 0.152 atm

Step-by-step explanation:

Step 1: Data given

Total pressure = 0.80 atm

Number of moles He = 0.55 moles

Number of moles Ne = 0.94 moles

Number of moles Ar = 0.35 moles

Step 2: Calculate total moles

Total moles = Moles He + moles Ne + moles Ar

Total moles = 0.55 + 0.94 + 0.35

Total moles = 1.84 moles

Step 3: Calculate mol fractions

Mol fraction He = 0.55 / 1.84 = 0.299

Mol fraction Ne = 0.94 / 1.84 = 0.511

Mol fraction Ar = 0.35 / 1.84 = 0.190

Step 4: Calculate partial pressure

Partial pressure He = 0.80 atm * 0.299 = 0.239 atm

Partial pressure Ne = 0.80 atm * 0.511 = 0.409 atm

Partial pressure Ar = 0.80 atm * 0.190 = 0.152 atm

User Sushant Gosavi
by
7.2k points