Answer:
electric flux through the base is 3.45 m²/C
Step-by-step explanation:
given data
base length = 20 cm
uniform electric field of strength = 200 N/C
solution
as base is perpendicular to filed flux through the base
Ф = -
× E × a² .......................1
here E is strength of electric field and a is side
so put here value in equation 1 we get
Ф = -
× 200 × 0.20²
Ф = 3.45 m²/C
so electric flux through the base is 3.45 m²/C