155k views
0 votes
How much mass would a mole of hydrogen molecules contain? Recall that hydrogen is diatomic. g/mol

User Holybull
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

2 g/mol

Step-by-step explanation:

The number of molecules contained in 1 mole of hydrogen gas is equal to Avogadro number:


N_A=6.022\cdot 10^(23)

So, this is the number of molecules in 1 mole.

The mass of 1 molecule of hydrogen (which is a diatomic molecule) is equal approximately to the mass of two protons:


m=2(1.67\cdot 10^(-27) kg)=3.34\cdot 10^(-27)kg

Therefore, the total mass of 1 mole of hydrogen molecules is equal to the mass of 1 molecule times the number of molecules:


M=N_A m=(6.022\cdot 10^(23))(3.34\cdot 10^(-27))=0.002 kg

Which corresponds to 2 g/mol

User Maria Piaredryj
by
7.5k points