188k views
4 votes
If a 12 ounce can of peas costs $1.02, what is the unit rate in
ounces?​

User Nandesh
by
5.8k points

1 Answer

5 votes
1ounce = $1.02/12
1ounce = $0.085
If a 12 ounce can of peas costs $1.02, what is the unit rate in ounces?​-example-1
User Kartik
by
5.8k points