menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If a 12 ounce can of peas costs $1.02, what is the unit rate in ounces?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a 12 ounce can of peas costs $1.02, what is the unit rate in ounces?
asked
Jan 24, 2021
188k
views
4
votes
If a 12 ounce can of peas costs $1.02, what is the unit rate in
ounces?
Mathematics
middle-school
Nandesh
asked
by
Nandesh
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
1ounce = $1.02/12
1ounce = $0.085
Kartik
answered
Jan 28, 2021
by
Kartik
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org