90.8k views
0 votes
What is the unit rate of $14 for 3 cups of coffee​

User Kuga
by
5.0k points

2 Answers

5 votes
$14 = 3
divide both sides by 3
4.6667 = 1
round 4.6667 into money form
1 cup equals $4.67
User Anton N
by
5.2k points
4 votes

Answer:

4.67

Explanation:

because you have to divided it number to get it

User Praseodym
by
5.7k points