Answer:
a) V=203 ft/s
b) Since the Mach number is 0.063 < 0.3, we can conclude that the flow
is incompressible!
Step-by-step explanation:
solution:
Start by deriving the expression for the fluid velocity, from the Bernoulli equation:

Next, we need to express the pressure difference between the stagnation pressure
and the static pressure. This can be done using the relation between the pressures and the specific weights:

Since
and it is much greater than
we can obtain from the previous equation:
-p_static=
h
V=√2*
h/r_fluid
Using the ideal gas formula we can obtain the neccesarry density of Helium:
r_fluid=p/R.T
=5.80*10^-4 sl/ft^3
Using the value for water specific weight from the table B.1, we return to the expression for fluid velocity:
V=√2*
h/r_fluid
V=203 ft/s
Next, we need to obtain the Mach number for the fluid flow velocity, so that we can find out if the flow is in compressible or not. The Mach number formula is:
M=V/c
=V/√kRT
Substituting the known values for the real gas constant R, the given temperature T and the adiabatic index k, we obtain:
M=V/c
=0.063
Since the Mach number is 0.063 < 0.3, we can conclude that the flow is incompressible!