29.4k views
2 votes
A current density of 8.50 10-13 A/m2 exists in the atmosphere at a location where the electric field is 143 V/m. Calculate the electrical conductivity of the Earth's atmosphere in this region.

User Raylene
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The electrical conductivity is 5.94×10^-15 ohm^-1 m^-1

Step-by-step explanation:

Electrical conductivity = current density ÷ electric field

Current density = 8.5×10^-13 A/m^2

Electric field = 143 V/m

Electrical conductivity = 8.5×10^-13 A/m^2 ÷ 143 V/m = 5.94×10^-15 ohm^-1 m^-1

User Apollow
by
6.6k points