Answer:
the most conservative hypothesis is
H₀: p = 0.18, Hₐ: p > 0.18.
Explanation:
The researcher wants to test whether the rate of smoking among adults in Chicago is greater than the national rate of 18% or not.
The hypothesis for this test can be defined as follows:
Null Hypothesis (
): The rate of smoking among adults in Chicago is same as the national rate, i.e. p = 0.18.
Alternate Hypothesis (
): The rate of smoking among adults in Chicago is greater than the national rate, i.e. p > 0.18.
So the most conservative hypothesis is H₀: p = 0.18, Hₐ: p > 0.18.