Step-by-step explanation:
The computation of the product cost under each inventory method is shown below:
A. FIFO
Cost of goods sold = $1,060
Ending inventory = $1,380
B. LIFO
Cost of goods sold = $1,380
Ending inventory = $1,060
C. Weighted average
Weighted average cost per unit = ($1,060 + $1,380) ÷ 2 = $1,220
Cost of goods sold = ($1,060 + $1,380) ÷ 2 = $1,220
Ending inventory = ($1,060 + $1,380) ÷ 2 = $1,220