68.6k views
5 votes
A painter leans a 20 foot ladder against a house so that it touches the house 11 feet from the ground. How far from the base of the house does the ladder rest on the ground?

1 Answer

5 votes

This problem involves using the Pythagorean Theorem which is a^2+b^2=c^2

We already have the values of a and c, but b is unknown. So we plug in: 11^2+b^2=20^2

121+b^2=400

b^2=279

b=sqrt(279)

b=16.7

So the answer is about 16.7 ft

Hope this helped!

User Twmb
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.