menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the unit cost of each potato in the bag? a. $32.00 b. $5.00 C. $0.50 d. $0.05
asked
Aug 19, 2021
129k
views
5
votes
3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05
Mathematics
middle-school
Ursegor
asked
by
Ursegor
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
c cos 0.50X8=$4.00
Seancarmody
answered
Aug 25, 2021
by
Seancarmody
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org