107k views
3 votes
Total sales of $200,00.00 included a 7 percent sales tax. What were actual sales?

User Pulasthi
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:21400

Step-by-step explanation: without tax=$20000

Tax=7%

Including tax=20000+7% of20000

That is 20000+7×20000/100=21400

So total cost is $21400

User Qvpham
by
7.1k points