Answer:
30 miles
Explanation:
Given: Drive to work in 45 min.
Bus would take to travel= 1 hr 15 min
Average rate on the bus is 16 mph slower than his driving rate.
Lets assume the average driving rate be "x" mph.
∴ Average rate of bus=

Now converting unit of time taken to travel to work.
Remember; 1 hours= 60 minutes.
Time taken for drive to work=

Time taken in bus to work= 1 hour and 15 minutes=

∴ Time taken in bus to work in hours=

Considering the distance remain constant to travel for work.
Next, forming an equation to find the value of x.
As we know,

⇒

Using distributive property of multiplication.
⇒

Adding both side by 20
⇒

Subtracting both side by 0.75x
⇒

Dividing both side by 0.5
⇒

∴

Hence the average rate for drive to work is 40mph.
Now, subtitiuting the value of x to find the distance travelled to work.
Distance travelled=

Hence, distance travelled to work is 30 miles.