17.0k views
5 votes
Sam bought 2 3/4 pounds of grapes for 7.15. What is the cost per pound?

User Hansen
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

2.6

Explanation:

Given:

Sam bought 2 3/4 pounds of grapes for $ 7.15

Question asked:

What is the cost per pound ?

Solution:

By applying unitary method:

Cost of 2 3/4 pounds of grapes = 7.15

Cost of 1 pound of grapes =
7.15/ 2(3)/(4)

=
7.15/(11)/(4)

=
7.15*(4)/(11)

=
28.6/11

=
2.6

= 2.6

Thus, cost of grapes per pound is $2.6

User Donstack
by
5.3k points