Answer:
2.6
Explanation:
Given:
Sam bought 2 3/4 pounds of grapes for $ 7.15
Question asked:
What is the cost per pound ?
Solution:
By applying unitary method:
Cost of 2 3/4 pounds of grapes = 7.15
Cost of 1 pound of grapes =
=
=
=
=
= 2.6
Thus, cost of grapes per pound is $2.6