Answer:
6.0 kg
Step-by-step explanation:
keep it simple and correct :)
Answer: the momentum is 6 Kgm/s
M= 5 kg
V= 1.2 m/s
Momentum = MV = 5 x 1.2 = 6 Kgm/s
7.9m questions
10.5m answers