Answer:
f=896Hz
Step-by-step explanation:
Given data
Vs(speed of the ambulance)={(104 km/h)*(1000m*(1 h/3600)}=28.9m/s
f(frequency of the ambulance siren)=821 Hz
v(speed of sound)=345 m/s
Vo(speed of the observer)=0 m/s
To find
f(The ambulance is approaching the person)
Solution
From Doppler effect

As the ambulance approaches the we assign a positive sign for speed "vs" of the ambulance
So

Substitute the values from given data
